WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS I-III

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE OCZAMI DZIECI

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 10 października do 5 listopada w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III pod nazwą Polskie symbole narodowe oczami dzieci, którego organizatorkami były panie Grażyna Młodzikowska–Suryś i Katarzyna Trybalska-Mulak.

Jury pod przewodnictwem pana dyrektora Mirosława Wójcika wyłoniło 9 laureatów i przyznało 9 wyróżnień.

Klasy I

I miejsce – Kaja Samorańska

II miejsce – Marek Łukasik

III miejsce – Kacper Krawczyk

Barbara Mendel, Alicja Pokarowska

Klasy II

I miejsce – Maja Barej

II miejsce ex aequo – Milena Niedziela, Milena Wójtowicz

III miejsce – Gabriela Czerw

Bartek Stojko, Antonina Trznadel, Adrian Kowalski, Bartosz Kusio

Klasy III

I miejsce – Paweł Hamryszczak

II miejsce – Maksymilian Gajewski

Wyróżnienia:

Tymon Mazur, Dominik Ukalski, Oliwier Prażmo.

Gratulujemy laureatom i wyróżniony uczniom, a wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie, serdecznie dziękujemy.

Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone uczestnikom konkursu podczas Szkolnego Testu Wiedzy - 100 lat niepodległej Polski.

Najlepsze prace można oglądać na parterze budynku szkoły. Zapraszamy do naszej galerii.

8 listopada br. uczniowie klas 7a i 7d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ramach projektu Chemiczna moc 4 żywiołów.

Pracującw 2-osobowych zespołach pod czujnym okiem pracowników Zakładu Chemii Organicznej oraz Zakładu Chemii Nieorganicznej UMCS, uczniowie wykonali szereg doświadczeń chemicznych związanych z 4 żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem.

Po sześciu godzinach intensywnej pracy w laboratorium chemicznym uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

chemiczna moc 4 ywioow 7 20181113 1179764996

Pracując w 2-osobowych zespołach pod czujnym okiem pracowników Zakładu Chemii Organicznej oraz Zakładu Chemii Nieorganicznej UMCS, uczniowie wykonali szereg doświadczeń chemicznych związanych z 4 żywiołami : wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. W czasie zajęć mieli możliwość wykrywania pierwiastków chemicznych w różnych produktach spożywczych, badali właściwości sorpcyjne gleby oraz absorbenty, wyznaczali stopień twardości wody oraz poznali procesy jej oczyszczania, spalali magnez i siarkę w powietrzu, przekonali się jaką moc ma wywar w czerwonej kapusty oraz poznali tajemnice tworzenia aromatów.

Kokarda Narodowa jest znakiem ustanowionym w XIX w. Symbol ten określił sejm w czasie Powstania Listopadowego, nawiązując do barw herbowych Polski i Litwy. Był on oznaką wojskową powstania, noszoną przez żołnierzy. Nosiła go również ludność cywilna dla wyrażania uczuć patriotycznych i wsparcia powstania.

Uchwała sejmowa z dnia 7 lutego 1831 r. stanowiła:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:

Artykuł 1.

Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.

Artykuł 2.

Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Kokarda Narodowa jest symbolem starszym niż flaga państwa. Biało-czerwone barwy flagi ustanowionej przez sejm w 1919 r. nawiązywały do Kokardy Narodowej.

Obecnie spotykane są różne kształty Kokardy Narodowej. Poprawny jej układ przedstawia formę okrągłej rozety, wielkości około 6 cm, pośrodku której widnieje kolor biały a kolor czerwony na zewnątrz.

Kokardy Narodowej nie należy błędnie nazywać „kotylionem”.

R.S.

PB080483

TYDZIEŃ KARIERY – J. NIEMIECKI W ZAWODZIE
Z okazji przypadającego w październiku Tygodnia Kariery uczniowie klas ósmych przygotowali plakaty przedstawiające zastosowanie języka niemieckiego w zawodzie. Wykonali je z dużą starannością i zaciekawieniem. Autorzy prac, jak też ich koledzy i koleżanki zgodnie przyznali, że języki obce warto znać niezależnie od wybranego w przyszłości kierunku kształcenia, jak też miejsca wykonywania zawodu. Zachęcamy do obejrzenia wystawy!

wycieczka na zamek 1 20181106 1918756028

24 października 2018 r. klasa III b uczestniczyła w ciekawej lekcji historii w Muzeum Lubelskim na Zamku. Najpierw uczniowie odwiedzili galerię malarstwa polskiego, gdzie pod kierunkiem mamy jednej z uczennic, uważnie przyjrzeli się obrazowi Jana Matejki „Unia lubelska”.
     Potem grupa przeszła do działu militariów. Tam zatrzymała się na dłużej, aby wysłuchać ciekawej opowieści o umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy polskich z czasów po odzyskaniu niepodległości. Uczniowie mogli przymierzyć czapkę czy, po włożeniu rękawiczek, wziąć do ręki eksponaty. Na zakończenie spotkania prowadzący zaproponował konkurs rysunkowy z nagrodami. Wszyscy starali się jak najwierniej przedstawić żołnierza w pełnym umundurowaniu. Prace były ciekawe.
       Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Baszty. Wszyscy wspinali się po stromych schodach, zatrzymując się po drodze, by wysłuchać wiadomości o przeszłości budowli.

W końcu z tarasu widokowego można było obejrzeć piękną panoramę miasta.
             Uczniowie wrócili z wyprawy zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogaci w wiedzę o przeszłości własnego kraju.

nauczyciel

Niezmiernie miło nam poinformować, że Pani Irena Furtak (klasy I-III) oraz Panie: Małgorzata Stolarczyk, Halina Iwanicka, Eliza Majewska (klasy IV-VIII) zostały nominowane w plebiscycie "Nauczyciel na medal".

Na Panią Irenę Furtak głos można oddać (TU)

Na Panie Małgorzatę Stolarczyk, Halinę Iwanicką, Elizę Majewska głos można oddać (TU)

Prosimy wszystkich o głosy i udostępnianie informacji (np. na portalach społecznościowych).

P.D.