Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 IMG 20181213 121020

We czwartek 13 grudnia odbył się w szkole turniej szachowy. Rywalizacja była zacięta. Nikt nie pozostał bez zdobyczy punktowej. Zwyciężył Aleksander Murawski zdobywają komplet punktów. Gratulacje. Kolejne miejsca zajęli Wojciech Balawejder i Bartosz Modrzejewski. Dziękuję za uczestnictwo i zapraszam na kolejny turniej.

Piotr Dobrowolski
Kategoria:
wyprawa do skarbca 1 20181220 1232469685
 
Dnia 17 grudnia klasa 4d udała się na wycieczkę do Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Okazja była szczególna, gdyż przez krótki czas w ramach obchodów stu lat działalności światło dzienne ujrzały najcenniejsze zbiory specjalne. Wśród nich są unikatowe rękopisy, bezcenne stare druki, zbiory kartograficzne i zbiory muzyczne. 
Uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy dokumenty i książki z XIII w., pergaminowe kodeksy, Archiwum Filomatów z autografem A. Mickiewicza,, archiwum z okresu powstania listopadowego, materiały z okresu Sejmu Czteroletniego. Wiele map i wyobrażeń dawnego świata zrobiło na uczniach duże wrażenie. Dzięki ciekawym opowieściom kuratorów tej wystawy odbyliśmy wspaniałą podróż do przeszłości.
Wystawa ta jest pierwszą w historii Biblioteki szansą na zaprezentowanie tak wielu oryginalnych i niezwykle cennych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów.  
Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia biblioteki i jej współczesnego oblicza. Czy to zachęci ich do częstszego sięgania po książkę? Mam nadzieję, że tak.
 
Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 warsztaty plastyczne 1 20181210 1613412801

            W dniu 6 grudnia 2018 r. klasa V d wybrała się na mikołajkową wycieczkę do Małego Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1. Celem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach plastycznych „Tworzenie świątecznych dekoracji przestrzennych”.

            Surowy klimat nowoczesnego gmachu Centrum Spotkania Kultur zmienił się wraz z przekroczeniem progu tzw. Małego Centrum. Uczniowie znaleźli się w przytulnym wnętrzu, a gościnni animatorzy kultury prowadzący warsztaty: p. Emilia Lipińska i p. Paweł Warowny sprawili, że uczniowie poczuli się jak w domu. Instruktorzy włączyli nastrojową, świąteczną muzykę i podzielili uczniów na grupy, każdej grupie przydzielając zadanie. Przykładowymi zadaniami, które otrzymali do wyboru uczniowie, było zbudowanie kominka z kartonowych pudeł, „ulepienie” bałwana z plastikowych kubeczków (do tego zadania od razu zgłosiły się dziewczynki) oraz ozdobienie drzwi wejściowych własnoręcznie przygotowanym wizerunkiem świętego Mikołaja. Zajęcia łączyły w sobie twórcze zastosowanie współczesnej techniki i rzemiosła z połączeniem elementów kultury i sztuki ludowej.

            Na koniec uczniowie relaksowali się na sensorycznym placu zabaw, który łączy rozrywkę z edukacją. Dzieci poprzez zabawę i dotykanie obserwowały zjawiska fizyczne, odbierały wrażenia sensoryczne i oczywiście przede wszystkim bawiły się.

            Wrażeń było dużo, a po powrocie do szkoły uczniów czekała jeszcze wizyta świętego Mikołaja.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

widowisko niepodlega 9 20181127 1808756747

Historia odzyskania niepodległości pokazana w tańcu.

            W dniu 24 października 2018 r. klasy IVb, Va, Vd, Ve i Vf wybrały się wraz z wychowawczyniami, na widowisko baletowe „Niepodległa”, przygotowane z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi tancerze ze Społecznego Ogniska Baletowego w Lublinie i uczniowie szkoły baletowej z Warszawy, na estradzie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wytańczyli” widzom polską drogę do wolności.

            Uczniowie naszej Szkoły mogli podziwiać taniec i muzykę powiązane z narracją historyczną i wizualizacją multimedialną. Piękno tańca, gra światła i muzyki wprowadzały widzów w kolejne etapy i sceny z naszej historii. Droga do Niepodległej była pokazana na przykładzie wybranych wydarzeń i postaci związanych z tradycją i kulturą polską, od czasów pradawnych wierzeń i mitów  Słowian aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

            Była to piękna i pouczająca lekcja historii.

Zapraszamy do galerii                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                RS

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

wizyta na kul 6 20181121 1868141112

Dnia 16 listopada br. klasy Vf, VIb i VIIa uczestniczyły w wykładach wygłoszonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach XXXIX Ogólnopolskiego Sympozjum Katechetycznego.

Głównym tematem tegorocznych wystąpień – w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz istnienia najstarszej lubelskiej uczelni – było WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE.

Młodzież z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchała następujących prelekcji:

  • Fałszywe i prawdziwe oblicza patriotyzmu – Bp prof. dr hab. Ignacy Dec ( PWT Wrocław ),
  • Wychowanie patriotyzm – polskość – prof. dr hab. Marek Rembierz  ( UŚ Katowice ),
  • Wychowanie patriotyczne w KUL 1918-2018 –ks. dr hab. Andrzej Kiciński, (prof. KUL).                                                 

Prelegenci, dostrzegłszy naszą obecność, osobiście nas powitali l zadbali o to, by mimo złożoności podejmowanej problematyki, wykłady były zrozumiałe dla młodego audytorium. Szczególną uwagę młodzieży zwróciła obrazowa metafora ks. bpa Deca: „ Domu nie buduje się od komina” , mówiąca o tym, że wychowanie patriotyczne człowieka winno rozpocząć się w jak najmłodszym wieku i że za początki tegoż odpowiadają w pierwszym rzędzie rodzice.

Udział w Sympozjum był dla uczniów ważnym, przeżyciem. Pozwolił młodzieży po raz pierwszy doświadczyć kontaktu z wyższym szkolnictwem na najwyższym poziomie.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Szanowni Rodzice i Opiekunowie !

Zapraszamy na spotkanie Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 38 im. H. Sienkiewicza w Lublinie, które odbędzie się 21 listopada 2018r. (środa) o godz. 17.00 w Świetlicy na parterze.

Prosimy o niezawodne przybycie.

Radek Suski
Kategoria:

8 listopada br. uczniowie klas 7a i 7d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ramach projektu Chemiczna moc 4 żywiołów.

Pracującw 2-osobowych zespołach pod czujnym okiem pracowników Zakładu Chemii Organicznej oraz Zakładu Chemii Nieorganicznej UMCS, uczniowie wykonali szereg doświadczeń chemicznych związanych z 4 żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem.

W czasie zajęć mieli możliwość wykrywania pierwiastków chemicznych w różnych produktach spożywczych, badali właściwości sorpcyjne gleby oraz absorbenty, wyznaczali stopień twardości wody oraz poznali procesy jej oczyszczania, spalali magnez i siarkę w powietrzu, przekonali się jaką moc ma wywar w czerwonej kapusty oraz poznali tajemnice tworzenia aromatów.

Po sześciu godzinach intensywnej pracy w laboratorium chemicznym uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.