wycieczka do sandomierza i muzeum bombki choinkowej w nowej dbie 4 20181220 1164038864

Grudzień to miesiąc, w którym z naszej Szkoły zwykle wyrusza kilka wycieczek po tradycyjne świąteczne dekoracje do Fabryki i Muzeum Bombek w Nowej Dębie. Ostatnią w tym roku taką wycieczkę w dniu 18 grudnia 2018 r. odbyły klasy Vd i Vf.

Już za progiem Muzeum uczniowie zobaczyli tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, następnie pan przewodnik pokazał i omówił proces powstawania szklanych ozdób. Po odwiedzeniu dekoratorni, dzieci zainspirowane bogactwem wzorów i kolorów, przystąpiły do samodzielnego ozdabiania delikatnych „baniek”, co okazało się bardzo przyjemnym zajęciem.

W czasie gdy stworzone przez nich „cudeńka” schły na specjalnych stojakach, nadszedł czas na zakupy i zwiedzanie Muzeum Bombek. W gablotach spoczywało tak wiele różnorodnych, niepowtarzalnych szklanych ozdób, że nie starczyło czasu, aby przyjrzeć się dokładnie każdej z nich. Wzrok przyciągały również stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok. Magia – to słowo chyba dobrze oddaje atmosferę miejsca.

Program wycieczki to jednak nie tylko Fabryka Bombek, ale również zwiedzanie malowniczo położonego nad Wisłą miasta Sandomierza. Jest to jedno z najstarszych polskich miast, a sandomierskie Stare Miasto to jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce. Zwiedzanie zaczęło się od gotyckiej Bramy Opatowskiej z czasów Kazimierza Wielkiego prowadzącej do Starego Miasta oraz tzw. „Ucha igielnego” czyli wąskiej furty w murach miejskich. Na rynku uczniowie oglądali kamieniczki, zabytkową studnię oraz ratusz z umieszczonym na nim zegarem słonecznym. Fani serialu „Ojciec Mateusz” dowiedzieli się co nieco o kulisach powstawania serialu i obejrzeli miejsca, gdzie kręcone są sceny do filmu. Spore zainteresowanie wzbudziły stosunkowo nowe sandomierskie „nabytki” czyli oryginalna rzeźba-instalacja „Zakotwiczone niebo” oraz rzeźba w postaci 80-kilogramowego pierścienia. Piękne 30-kilogramowe oczko pierścienia jest wykonane z krzemienia pasiastego, gdyż Sandomierz to stolica najszlachetniejszej odmiany tego „polskiego diamentu”. Na koniec zwiedzania uczniowie zobaczyli zamek królewski w Sandomierzu, a właściwie ocalałe jego zachodnie skrzydło.

Wycieczkowy autokar rozbrzmiewał pastorałkami i wszyscy wrócili do domów w świątecznych nastrojach, wyposażeni w piękne ozdoby, które zawisną na bożonarodzeniowych choinkach.

R.S.