Piotr Dobrowolski
wyprawa do skarbca 1 20181220 1232469685
 
Dnia 17 grudnia klasa 4d udała się na wycieczkę do Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Okazja była szczególna, gdyż przez krótki czas w ramach obchodów stu lat działalności światło dzienne ujrzały najcenniejsze zbiory specjalne. Wśród nich są unikatowe rękopisy, bezcenne stare druki, zbiory kartograficzne i zbiory muzyczne. 
Uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy dokumenty i książki z XIII w., pergaminowe kodeksy, Archiwum Filomatów z autografem A. Mickiewicza,, archiwum z okresu powstania listopadowego, materiały z okresu Sejmu Czteroletniego. Wiele map i wyobrażeń dawnego świata zrobiło na uczniach duże wrażenie. Dzięki ciekawym opowieściom kuratorów tej wystawy odbyliśmy wspaniałą podróż do przeszłości.
Wystawa ta jest pierwszą w historii Biblioteki szansą na zaprezentowanie tak wielu oryginalnych i niezwykle cennych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów.  
Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia biblioteki i jej współczesnego oblicza. Czy to zachęci ich do częstszego sięgania po książkę? Mam nadzieję, że tak.
 
Kategoria: