akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez polsk niepodlegoci 42 20181113 1245256060

Dumni z Polski

Pod takim hasłem świętowaliśmy w piątek 9 listopada 2018 r. 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W przygotowanie patriotycznego spektaklu włączyli się przedstawiciele różnych klas naszej szkoły – od najmłodszych do najstarszych. Ważnym aktorem była również publiczność.

11 listopada to symboliczna data, Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień     ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1938 roku. Po II wojnie światowej obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości było zakazane. Wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych dopiero po 1989 roku. W tym roku mieliśmy zaszczyt obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

9 listopada o godz. 10:00 i 13:00 spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by wspólnie świętować tę wspaniałą rocznicę. Po odśpiewaniu hymnu wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Mirosława Wójcika, który na początku nawiązał do analogii między mglistym porankiem, który zapowiada piękny, słoneczny dzień a sytuacją Rzeczpospolitej Polskiej, która po 123 latach niewoli w 1918 roku budziła się do wspaniałego, nowego życia. Pan dyrektor przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszej przeszłości, ale też musimy być odpowiedzialni za teraźniejszość i przyszłość naszego kraju. Zakończył swoje przemówienie słowami: „Niech żyje wolna Polska!”.

Potem uczniowie, nauczyciele, a także rodzice uczestniczyli w spektaklu patriotycznym. Rozpoczął go układ taneczny z flagami przygotowany przez uczennice klasy 5f pod kierunkiem p. Anny Słobody. Następnie na scenę krokiem poloneza wkroczyła Polska wraz z towarzyszącym jej legionistą. Ta scena zainicjowała krótką lekcję historii zaborów, rodzącego się wojska polskiego i roli Józefa Piłsudskiego w tworzeniu się polskiej armii. W role legionistów wspaniale wcielili się uczniowie klas 5d i 5f. Nie zabrakło również postaci Józefa Piłsudskiego, który w odezwach zachęcał młodych Polaków do walki o wolność.

Podczas spektaklu uczniowie przygotowani przez p. Anię Bielecka śpiewali pieśni patriotyczne, m.in. „Piechotę” czy „Legiony”. Ogromną rolę w tej części spektaklu odegrała publiczność, która przyłączyła się do śpiewu pieśni patriotycznych. Wspólne, narodowe śpiewanie aktorów i publiczności sprawiło, że poczuliśmy jedność i dumę z naszego narodu. Całość spektaklu zakończyło rozwinięcie 10-cio metrowej flagi Polski, którą niosły dzieci, nauczyciele i rodzice. Odśpiewaliśmy również pieśń „Niepodległa, niepokorna” (słowa - Janusz Szczepkowski, melodia - Elżbieta Szaniewska).

Słowa tej finałowej pieśni stanowią przesłanie przedstawienia:

Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.

Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma.

Autorki scenariusza i reżyserki, p. Paulina Puto i p. Renata Seroka, życzą sobie i wszystkim Polakom, aby słowa tej pieśni stały się rzeczywistością.

P.P.