Piotr Dobrowolski

koncert

Wspaniała lekcja patriotyzmu

Rok 2018 jest dla Polski czasem szczególnym. Obchodzimy w tym roku setna rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku tym w całym kraju odbywa się wiele przedsięwzięć, które mają na celu upamiętnienie tego wydarzenia i świętowanie niepodległości.

W Szkole Podstawowej nr 38 w Lublinie podjęliśmy już pierwsze inicjatywy. Na stronie szkoły ogłoszono konkursy dotyczące niepodległości, a na schodach prowadzących z parteru na pierwsze piętno pojawiły się daty ważnych wydarzeń historycznych, które poprzedzały odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę.

Kolejną formą uczczenia tej wielkiej rocznicy był „Koncert dla Niepodległej”, który odbył się 11 kwietnia 2018 roku w amfiteatrze przy parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie. Specjalnym gościem była Orkiestra Wojskowa z Lublina pod batutą starszego chorążego sztabowego Rafała Palutkiewicza.

Orkiestra zagrała wiele wspaniałych utworów z czasów I i II wojny światowej. Nie zabrakło takich utworów jak „Marsz, marsz Polonia”, „Piechoty” czy „Czerwonych maków spod Monte Casino”. Złożyliśmy również hołd poległym w obronie ojczyzny w postaci odegrania ścieżki dźwiękowej do filmu „The Pacifik” czy „Lista Schindlera”. Obok poważnych nut zgromadzeni w amfiteatrze uczniowie, nauczyciele i rodzice mogli usłyszeć wiązankę melodii żołnierskich i partyzanckich, melodie powstania warszawskiego czy ścieżkę dźwiękową do filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

Koncert uświetniły również występy uczniów naszej szkoły, którzy recytowali wiersze o ojczyźnie, m.in. Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska”, utwór Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o fladze” czy Władysława Bełzy” Katechizm polskiego dziecka”. Ten ostatni wiersz został wykonany w formie dialogu między wicedyrektorem Jerzym Jarosińskim a uczniami klas 1-3. Na zakończenie usłyszeliśmy wzruszającą pieśń „Póki Polska żyje w nas” w wykonaniu plutonowego Jacka Janczura.

Całość uroczystości prowadziła i komentarze do utworów napisała pani Paulina Puto.

Koncert był bardzo wzruszającym, a jednocześnie radosnym wydarzeniem dla naszej społeczności. Publiczność nagrodziła Orkiestrę Wojskową owacją na stojąco. W oku niektórych zakręciła się łza, a w wielu sercach pozostało przesłanie koncertu, że „Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie”.

Już niedługo kolejne wydarzenia związane ze świętowaniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do galerii

 

Kategoria: