spotkanie z podronikiem oman i zjednoczone emiraty arabskie 1 20200110 1014739257
W przedświątecznym tygodniu grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania przyrody, kultury, tradycji państw Bliskiego Wschodu – Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Odwiedził nas podróżnik pan Dariusz Rochecki, który opowiadał o tych dwóch krajach. Spotkanie wzbogacone było prezentacją ze zdjęciami wykonanymi w czasie jego podróży.
W ciągu ostatnich 60 - lat oba kraje przeszły olbrzymie przemiany gospodarcze i społeczne dzięki złożom ropy naftowej. Jednak niemal w każdym  aspekcie życia widoczne jest w nich przywiązanie do tradycji i religii.
Uczniowie wysłuchali opowieści o piaszczystych terenach Omanu, przystosowaniu wielbłądów do życia na nich oraz o targach wielbłądów. Na prezentowanych slajdach widzieli plaże, na której żółwie zielone składają swoje jaja. Usłyszeli o niepowtarzalnych  obiektach wybudowanych na tych terenach takich jak: sztuczne wyspy widoczne z kosmosu (np. Wyspa Palma), najwyższy budynek świata -Burj Khalifa (125 pięter) oraz stok narciarski na środku pustyni.  Tu cena nie gra roli.
Ze zdziwieniem słuchali o szpitalu dla sokołów w Abu Dhabi, w którym są one poddawane różnym zabiegom upiększającym opłacanym przez szejków.
Wysłuchali opowieści o tym: jak żyją  mieszkańcy tych krajów, czy muszą pracować, skąd mają środki do życia, kto u nich pracuje i za jakie stawki ?
Na koniec przybliżone zostały możliwość zakupów w Dubaju. W ofercie... suknia cała za złota. To robi wrażenie, tym bardziej, że można kupić nawet kilka sztuk.
W trakcie spotkania przedstawione zostały także rekwizyty przywiezione z Bliskiego Wschodu m.in. tradycyjne stroje. Uczniowie mogli zadawać także pytania.
Spotkanie to przybliżyło wszystkim ten zupełnie odmienny od naszego region świata.

lekcja z fotografem 1 20191112 1663343311

29 października 2019 gościliśmy w klasie p. Malec, mamę naszego kolegi Tymona, która jest fotografem. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o początkach fotografii. Oglądaliśmy różne fotografie i stare aparaty fotograficzne. Na zakończenie mieliśmy zajęcia praktyczne, na których robiliśmy kalotypie z liści. To były bardzo ciekawe zajęcia.

spotkanie z pani iwon matyjasek 4 20191025 2014018344

04.10.2019 r. w świetlicy szkolnej w ramach cyklu ,,Człowiek i jego pasje” odbyło się spotkanie z Panią Iwoną Matyjasek, miłośniczką zielarstwa i ziołolecznictwa, autorką bloga "Wkręcona w zioła" (http://www.wkreconawziola.pl).Uczniowie wzięli udział również w warsztatach tematycznych. Uczyli się rozpoznawać, nazywać i stosować zioła występujące w okolicy. Wykonali różne doświadczenia oraz mogli sprawdzić ich właściwości kosmetyczne.